Nauda

Robotinių sistemų nauda :

  • Rūšiavimo/paletavimo pastovios kokybės užtikrinimas
  • Našumo didinimas
  • Gamybos sąnaudų mažinimas (mažėja darbuotojų skaičius)
  • Konkurencingumo didinimas
  • Fiziškai sunkios ir monotoniškos darbo vietos automatizavimas
  • Ateityje pasikeitus produkcijai sistemą nesunkiai galima modernizuoti prisitaikant prie pokyčių

Ištrauka iš leidinio „Inovacijos“ 2015, Rugsėjis

„Lietuvoje robotų bus vis daugiau

Gamybos procesų automatizavimu įdiegiant robotus užsiimančios įmonės „Robotex“ direktorius Vytautas Kazlauskas prognozuoja, kad ateityje robotų poreikis Lietuvoje tik didės.

„Vakaruose pramoniniai robotai naudojami aktyviau, nes ten nekvalifikuoto darbo, kurį pakeičia robotai, užmokestis yra didesnis – robotus taikyti apsimoka, greičiau grįžta investicijos. Lietuvoje didžiosios įmonės pastaruosius 6-8 metus aktyviai robotizuojasi, tendencija išlieka ir toliau. Kuo daugiau pamainų dirba įmonė tuo greičiau sistema atsiperka. Darbo užmokestis kyla, tačiau robotų kainos beveik neauga, todėl robotų šalies įmonėse turėtų būti vis daugiau“, – mano V. Kazlauskas.

Įmonė pramoninius robotus yra diegusi įmonėse „Suslavičius-Felix“, „Nordic Sugar“, „Klaipėdos mediena“, „Klaipėdos baldai“, „Šilalės mediena“ ir daugelyje kitų.

„Verslas suvokia, kad įdiegęs pramoninį robotą gali sutaupyti, pirkėjui gali pasiūlyti pigesnius ar kokybiškesnius gaminius. Ypač naudinga toms įmonėms, kurios susiduria su nekvalifikuotos darbo jėgos trūkumu bei su kiekviena pamaina besikeičiančia proceso kokybe“, – sako pašnekovas.

Viešojoje erdvėje kartais pasigirsta nuogąstavimų, kad robotai atima darbo vietas. V. Kazlausko teigimu, šis klausimas yra svarstomas ir pasaulinėje robotų kūrėjų bendruomenėje.

„Gamybą robotizuojančios įmonės perorientuoja esamus darbuotojus į papildomas pamainas, plečia gamybos apimtis, atsiranda poreikis labiau kvalifikuotiems darbininkams įrengimų valdymui, priežiūrai ir aptarnavimui. Tokios įmonės su gali gaminti daugiau produkcijos, turi žymiai daugiau gamybinių pajėgumų, gamybinio proceso kokybę mažiau lemia žmogiškasis faktorius. Svarbu, kad nekvalifikuotiems darbininkams būtų suteiktos sąlygos tobulėti, kol jų ankstesnį sunkų, monotonišką ir kartais net sveikatai žalą darantį darbą perims robotai. Prarasta nekvalifikuoto ir sunkaus darbo vieta, sukuria kitą didesnę pridėtinę vertę nešančią darbo vietą, todėl ši situacija ilgainiui turėtų būti naudinga ir darbuotojams, ir darbdaviams, – įsitikinęs V. Kazlauskas. “

Nuoroda : http://www.mita.lt/uploads/documents/leidiniai/ieidinys_innovation_2015_09_en.pdf